Profese nahrazuje software

Nebo roboti se softwarem. Zamyslete se schválně, co všechno už dnes lze celkem snadno nahradit technologií. Strojvedoucí, recepční, prodavač. Ti všichni ztratí již brzy práci. Technologie budou z dlouhodobého pohledu vždy násobně levnější a spolehlivější než lidé. I kdyby stála elektřina 100 korun za kWh. Technologie funguje bez dovolené, nezná Vánoce, poslouchá na slovo a když přestane stíhat, stačí dokoupit server. Dokonce umí nahradit klidně stovky programátorů. To když vytvoříte třeba Shoptet místo toho, aby si každý musel programovat vlastní eshop.

A přesně tak přemýšlím, když něco vymýšlím. Jak bych mohl nahradit danou profesi technologií? Ne vždy to je tak "jednoduché" jako v případě prodavače. Řadu pracovních míst zatím technologie nemohou nahradit nebo by to bylo příliš nákladné. Pak se ptám, jak nahradit alespoň část procesů v dané funkci. V tom mi pomáhají často opomíjené kalkulátory a konfigurátory. Posledně se mi povedlo zrušit celé call centrum. Myslíte si, že jsem se zbláznil? Neřekl bych. Minimálně tržby to neovlivnilo.

Technologie zničí také kamenný prodej. Minimálně v té formě, jak jej známe.

Ale pozor. Vždy se ptejte, jestli jste nevytvořili systém call centra. To by váš brand mohlo docela rychle zničit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení